Sensata-Crydom F1892RD600
Part No.:
F1892RD600
Datasheet:
Chuangxin CloudF1892RD600.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 90A MODULE
Product Status:
Not For New Designs
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
90A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 270 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
Chuangxin CloudF1892RD600.pdf
1. How to order F1892RD600 on Chuangxin Cloud?
3. Are the F1892RD600 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F1892RD600?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F1892RD600.
7.How to contact us to get technical supports, such as F1892RD600 pin diagram, F1892RD600 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F1892RD600
Part Number F1892RD600
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 90A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 270 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C