Sensata-Crydom F1857RD1000
Part No.:
F1857RD1000
Datasheet:
Chuangxin CloudF1857RD1000.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1000V 55A MODULE
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
55A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 165 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
Chuangxin CloudF1857RD1000.pdf
1. How to order F1857RD1000 on Chuangxin Cloud?
3. Are the F1857RD1000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F1857RD1000?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F1857RD1000.
Image F1857RD1000
Part Number F1857RD1000
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 55A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 165 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C