Sensata-Crydom F1857CCD1600
Part No.:
F1857CCD1600
Datasheet:
Chuangxin CloudF1857CCD1600.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1600V 55A MODULE
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
55A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 165 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order F1857CCD1600 on Chuangxin Cloud?
3. Are the F1857CCD1600 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F1857CCD1600?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F1857CCD1600.
Image F1857CCD1600
Part Number F1857CCD1600
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 55A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 165 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C