Sensata-Crydom F1857CAD400
Part No.:
F1857CAD400
Datasheet:
Chuangxin CloudF1857CAD400.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 400V 55A MODULE
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
55A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 165 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
Chuangxin CloudF1857CAD400.pdf
1. How to order F1857CAD400 on Chuangxin Cloud?
3. Are the F1857CAD400 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F1857CAD400?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F1857CAD400.
Image F1857CAD400
Part Number F1857CAD400
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 55A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 165 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C