Sensata-Crydom F1842RD1400
Part No.:
F1842RD1400
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
Chuangxin CloudF1842RD1400.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1400V 40A MODULE
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
40A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 120 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudF1842RD1400.pdf
1. How to order F1842RD1400 on Chuangxin Cloud?
3. Are the F1842RD1400 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F1842RD1400?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F1842RD1400.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F1842RD1400
Part Number F1842RD1400
Manufacturer Sensata-Crydom
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 40A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 120 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C