Sensata-Crydom F1827RD1200
Part No.:
F1827RD1200
Datasheet:
Chuangxin CloudF1827RD1200.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1200V 25A MODULE
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
25A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.55 V @ 75 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
Chuangxin CloudF1827RD1200.pdf
1. How to order F1827RD1200 on Chuangxin Cloud?
3. Are the F1827RD1200 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F1827RD1200?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F1827RD1200.
Image F1827RD1200
Part Number F1827RD1200
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 25A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.55 V @ 75 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C