Sensata-Crydom F1827CCD600
Part No.:
F1827CCD600
Datasheet:
Chuangxin CloudF1827CCD600.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 25A MODULE
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
25A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.55 V @ 75 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
Datasheet:
Chuangxin CloudF1827CCD600.pdf
1. How to order F1827CCD600 on Chuangxin Cloud?
3. Are the F1827CCD600 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F1827CCD600?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F1827CCD600.
Image F1827CCD600
Part Number F1827CCD600
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 25A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.55 V @ 75 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C