Sensata-Crydom F18107RD1600
Part No.:
F18107RD1600
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
Chuangxin CloudF18107RD1600.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 1600V 105A
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
F18
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
105A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.65 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order F18107RD1600 on Chuangxin Cloud?
3. Are the F18107RD1600 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F18107RD1600?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of F18107RD1600.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F18107RD1600
Part Number F18107RD1600
Manufacturer Sensata-Crydom
Series F18
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 105A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.65 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)