Chemi-Con ERWH351LGC472MDA5U
Part No.:
ERWH351LGC472MDA5U
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudERWH351LGC472MDA5U.pdf
Description:
SCREW MOUNT
Manufacturer:
Chemi-Con
Package/Case:
Series:
RWH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
16.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
22.82 A @ 3 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.102" (28.00mm)
Size / Dimension:
2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):
4.291" (109.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Chassis Mount
Datasheet:
1. How to order ERWH351LGC472MDA5U on Chuangxin Cloud?
3. Are the ERWH351LGC472MDA5U price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ERWH351LGC472MDA5U?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ERWH351LGC472MDA5U
Part Number ERWH351LGC472MDA5U
Manufacturer Chemi-Con
Package/Case
Series RWH
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 4.7 mF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 16.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 22.82 A @ 3 kHz
Impedance -
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.291" (109.00mm)