Sullins Connector Solutions EEC31DRXH-S734
Part No.:
EEC31DRXH-S734
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudEEC31DRXH-S734.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
31
Number of Positions:
62
Card Thickness:
0.031" (0.79mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Tin
Contact Finish Thickness:
100.0µin (2.54µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Blue
Flange Feature:
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order EEC31DRXH-S734 on Chuangxin Cloud?
3. Are the EEC31DRXH-S734 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EEC31DRXH-S734?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EEC31DRXH EEC31DRXH-S734
Part Number EEC31DRXH EEC31DRXH-S734
Manufacturer Sullins Connector Solutions Sullins Connector Solutions
Series - -
Packaging Tray Tray
Product Status Active Active
Card Type Non Specified - Dual Edge Non Specified - Dual Edge
Gender Female Female
Number of Positions/Bay/Row 31 31
Number of Positions 62 62
Card Thickness 0.031" (0.79mm) 0.031" (0.79mm)
Number of Rows 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual
Features - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Tin Tin
Contact Finish Thickness 100.0µin (2.54µm) 100.0µin (2.54µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows
Color Blue Blue
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C