Sullins Connector Solutions ECC18HEYI
Part No.:
ECC18HEYI
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 18POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
Number of Positions:
18
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Contact Type:
Cantilever
Color:
Flange Feature:
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order ECC18HEYI on Chuangxin Cloud?
3. Are the ECC18HEYI price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ECC18HEYI?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ECC18HEYI.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as ECC18HEYI pin diagram, ECC18HEYI datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ECC18HEYI
Part Number ECC18HEYI
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Card Type Non Specified - Dual Edge
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 18
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 1
Pitch 0.100" (2.54mm)
Read Out Single
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Cantilever
Color -
Flange Feature Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature -65°C ~ 125°C