Sullins Connector Solutions ECC10DREN-S93
Part No.:
ECC10DREN-S93
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudECC10DREN-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Number of Positions/Bay/Row:
10
Number of Positions:
20
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Termination:
Solder Eyelet(s)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Blue
Flange Feature:
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order ECC10DREN-S93 on Chuangxin Cloud?
3. Are the ECC10DREN-S93 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ECC10DREN-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ECC10DREN-S93.
Image ECC10DREN ECC10DREN-S13 ECC10DREN-S734 ECC10DREN-S93
Part Number ECC10DREN ECC10DREN-S13 ECC10DREN-S734 ECC10DREN-S93
Series - - - -
Packaging Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Gender Female Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 10 10 10 10
Number of Positions 20 20 20 20
Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual Dual
Features - - - -
Termination Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s) Solder Eyelet(s)
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Blue Blue Blue Blue
Flange Feature - - - -
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C