Sullins Connector Solutions ECC08DRYI-S93
Part No.:
ECC08DRYI-S93
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudECC08DRYI-S93.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 16POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
8
Number of Positions:
16
Card Thickness:
0.093" (2.36mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Contact Type:
Full Bellows
Color:
Blue
Flange Feature:
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order ECC08DRYI-S93 on Chuangxin Cloud?
3. Are the ECC08DRYI-S93 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ECC08DRYI-S93?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ECC08DRYI-S93.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ECC08DRYI ECC08DRYI-S13 ECC08DRYI-S734 ECC08DRYI-S93
Part Number ECC08DRYI ECC08DRYI-S13 ECC08DRYI-S734 ECC08DRYI-S93
Series - - - -
Packaging Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active
Gender Female Female Female Female
Number of Positions/Bay/Row 8 8 8 8
Number of Positions 16 16 16 16
Card Thickness 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm) 0.093" (2.36mm)
Number of Rows 2 2 2 2
Pitch 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Read Out Dual Dual Dual Dual
Features - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder
Contact Material Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze Phosphor Bronze
Contact Finish Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm) 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Full Bellows Full Bellows Full Bellows Full Bellows
Color Blue Blue Blue Blue
Operating Temperature -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C