KYOCERA AVX EC30QSA065
Part No.:
EC30QSA065
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
Chuangxin CloudEC30QSA065.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 65V 3A DO214AC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
65 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
610 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 65 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin CloudEC30QSA065.pdf
1. How to order EC30QSA065 on Chuangxin Cloud?
3. Are the EC30QSA065 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EC30QSA065?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EC30QSA065.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as EC30QSA065 pin diagram, EC30QSA065 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EC30QSA065
Part Number EC30QSA065
Manufacturer KYOCERA AVX
Series -
Package/Case DO-214AC, SMA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 65 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 610 mV @ 3 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 65 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C