Sullins Connector Solutions EBC65HEYH
Part No.:
EBC65HEYH
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 65POS 0.100
Number of Positions:
65
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Contact Type:
Cantilever
Color:
Flange Feature:
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order EBC65HEYH on Chuangxin Cloud?
3. Are the EBC65HEYH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EBC65HEYH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EBC65HEYH.
7.How to contact us to get technical supports, such as EBC65HEYH pin diagram, EBC65HEYH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EBC65HEYH
Part Number EBC65HEYH
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Card Type Non Specified - Dual Edge
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 65
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 1
Pitch 0.100" (2.54mm)
Read Out Single
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Cantilever
Color -
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C