Sullins Connector Solutions EBC43HETH
Part No.:
EBC43HETH
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 43POS 0.100
Number of Positions:
43
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Contact Type:
Cantilever
Color:
Flange Feature:
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order EBC43HETH on Chuangxin Cloud?
3. Are the EBC43HETH price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EBC43HETH?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EBC43HETH.
7.How to contact us to get technical supports, such as EBC43HETH pin diagram, EBC43HETH datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EBC43HETH
Part Number EBC43HETH
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Card Type Non Specified - Dual Edge
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 43
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 1
Pitch 0.100" (2.54mm)
Read Out Single
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Cantilever
Color -
Flange Feature Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C