Sullins Connector Solutions EBC36HETS
Part No.:
EBC36HETS
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100
Number of Positions:
36
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Contact Type:
Cantilever
Color:
Flange Feature:
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order EBC36HETS on Chuangxin Cloud?
3. Are the EBC36HETS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of EBC36HETS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EBC36HETS.
7.How to contact us to get technical supports, such as EBC36HETS pin diagram, EBC36HETS datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image EBC36HETS
Part Number EBC36HETS
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Card Type Non Specified - Dual Edge
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 36
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 1
Pitch 0.100" (2.54mm)
Read Out Single
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Cantilever
Color -
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C