C&K E121SD1A3GE
Part No.:
E121SD1A3GE
Manufacturer:
C&K
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudE121SD1A3GE.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Manufacturer:
C&K
Series:
E020
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Round, Plunger
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
White
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
PC Pin
Ingress Protection:
Features:
Process Sealed
Panel Cutout Dimensions:
Operating Temperature:
-30°C ~ 75°C
Datasheet:
Chuangxin CloudE121SD1A3GE.pdf
1. How to order E121SD1A3GE on Chuangxin Cloud?
3. Are the E121SD1A3GE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of E121SD1A3GE?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of E121SD1A3GE.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image E121SD1A3GE
Part Number E121SD1A3GE
Manufacturer C&K
Series E020
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Type Standard
Circuit SPDT
Switch Function On-Mom
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 28 V
Actuator Type Round, Plunger
Actuator Marking No Marking
Color - Actuator/Cap White
Illumination Type, Color -
Termination Style PC Pin
Ingress Protection -
Features Process Sealed
Panel Cutout Dimensions -
Operating Temperature -30°C ~ 75°C