Littelfuse Inc. DSTF40150C
Part No.:
DSTF40150C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudDSTF40150C.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTTKY 150V ITO220AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.43 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AB
Datasheet:
Chuangxin CloudDSTF40150C.pdf
1. How to order DSTF40150C on Chuangxin Cloud?
3. Are the DSTF40150C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSTF40150C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DSTF40150C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DSTF40150C pin diagram, DSTF40150C datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DSTF40150C
Part Number DSTF40150C
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.43 V @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C