Microchip Technology DSPIC33FJ64GS608-I/PT
Part No.:
DSPIC33FJ64GS608-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudDSPIC33FJ64GS608-I/PT.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
Package/Case:
80-TQFP
Series:
dsPIC™ 33F
Packaging:
Tray
Connectivity:
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
74
RAM Size:
9K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 18x10b; D/A 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order DSPIC33FJ64GS608-I/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the DSPIC33FJ64GS608-I/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSPIC33FJ64GS608-I/PT?
Package/Case 80-TQFP 80-TQFP 80-TQFP 80-TQFP 80-TQFP
Series dsPIC™ 33F dsPIC™ 33F dsPIC™ 33F dsPIC™ 33F dsPIC™ 33F
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 40 MIPs 40 MIPs 40 MIPs 40 MIPs 40 MIPs
Number of I/O 74 74 74 74 74
Program Memory Size 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8) 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 9K x 8 9K x 8 9K x 8 9K x 8 9K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V