Microchip Technology DSPIC33FJ16GS502-H/SO
Part No.:
DSPIC33FJ16GS502-H/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudDSPIC33FJ16GS502-H/SO.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
dsPIC™ 33F
Packaging:
Tube
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b; D/A 4x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TA)