Microchip Technology DSPIC33FJ16GS502-E/MM
Part No.:
DSPIC33FJ16GS502-E/MM
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudDSPIC33FJ16GS502-E/MM.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
Package/Case:
28-VQFN Exposed Pad
Series:
dsPIC™ 33F
Packaging:
Tube
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 16x10b; D/A 4x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order DSPIC33FJ16GS502-E/MM on Chuangxin Cloud?
3. Are the DSPIC33FJ16GS502-E/MM price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSPIC33FJ16GS502-E/MM?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series dsPIC™ 33F dsPIC™ 33F dsPIC™ 33F dsPIC™ 33F dsPIC™ 33F
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Core Processor dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 40 MIPs 40 MIPs 40 MIPs 40 MIPs 40 MIPs
Number of I/O 21 21 21 21 21
Program Memory Size 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8) 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size - - - - -
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V