Microchip Technology DSPIC30F5013-20E/PT
Part No.:
DSPIC30F5013-20E/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudDSPIC30F5013-20E/PT.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 66KB FLASH 80TQFP
Package/Case:
80-TQFP
Series:
dsPIC™ 30F
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20 MIPS
Number of I/O:
68
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Datasheet:
1. How to order DSPIC30F5013-20E/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the DSPIC30F5013-20E/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSPIC30F5013-20E/PT?
Package/Case 80-TQFP 80-TQFP 80-TQFP 80-TQFP 80-TQFP
Series dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Product Status Active Active Active Active Active
Programmable Verified Verified Verified Verified Verified
Core Processor dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 20 MIPS 20 MIPS 20 MIPS 20 MIPS 20 MIPS
Number of I/O 68 68 68 68 68
Program Memory Size 66KB (22K x 24) 66KB (22K x 24) 66KB (22K x 24) 66KB (22K x 24) 66KB (22K x 24)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8
RAM Size 4K x 8 4K x 8 4K x 8 4K x 8 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V