Microchip Technology DSPIC30F501130IP
Part No.:
DSPIC30F501130IP
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudDSPIC30F501130IP.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 66KB FLASH 64TQFP
Package/Case:
64-TQFP
Series:
dsPIC™ 30F
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
30 MIPs
Connectivity:
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
AC'97, Brown-out Detect/Reset, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
52
Program Memory Size:
66KB (22K x 24)
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Datasheet:
1. How to order DSPIC30F501130IP on Chuangxin Cloud?
3. Are the DSPIC30F501130IP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSPIC30F501130IP?
Image DSPIC30F501130IP
Part Number DSPIC30F501130IP
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case 64-TQFP
Series dsPIC™ 30F
Packaging Bag
Product Status Obsolete
Programmable Not Verified
Core Processor dsPIC
Core Size 16-Bit
Speed 30 MIPs
Connectivity CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Peripherals AC'97, Brown-out Detect/Reset, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 52
Program Memory Size 66KB (22K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)