Microchip Technology DSPIC30F3014T-20E/PT
Part No.:
DSPIC30F3014T-20E/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudDSPIC30F3014T-20E/PT.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 44TQFP
Package/Case:
44-TQFP
Series:
dsPIC™ 30F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Verified
Speed:
20 MIPS
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
30
Program Memory Size:
24KB (8K x 24)
EEPROM Size:
1K x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 13x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order DSPIC30F3014T-20E/PT on Chuangxin Cloud?
3. Are the DSPIC30F3014T-20E/PT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DSPIC30F3014T-20E/PT?
Package/Case 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP 44-TQFP
Series dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F dsPIC™ 30F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Programmable Verified Verified Verified Verified Verified
Core Processor dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC dsPIC
Core Size 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit 16-Bit
Speed 20 MIPS 20 MIPS 20 MIPS 20 MIPS 20 MIPS
Number of I/O 30 30 30 30 30
Program Memory Size 24KB (8K x 24) 24KB (8K x 24) 24KB (8K x 24) 24KB (8K x 24) 24KB (8K x 24)
Program Memory Type FLASH FLASH FLASH FLASH FLASH
EEPROM Size 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8 1K x 8
RAM Size 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V