Diodes Incorporated DMTH4007LK3-13
Part No.:
DMTH4007LK3-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Chuangxin CloudDMTH4007LK3-13.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 16.8A/70A TO252
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
16.8A (Ta), 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.3mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
29.1 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1895 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.6W (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252-3
Datasheet:
1. How to order DMTH4007LK3-13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the DMTH4007LK3-13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMTH4007LK3-13?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DMTH4007LK3Q-13 DMTH4007LK3-13
Part Number DMTH4007LK3Q-13 DMTH4007LK3-13
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16.8A (Ta), 70A (Tc) 16.8A (Ta), 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.3mOhm @ 20A, 10V 7.3mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29.1 nC @ 10 V 29.1 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1895 pF @ 30 V 1895 pF @ 30 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 2.6W (Ta) 2.6W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)