Micro Commercial Co DL4004-TP
Part No.:
DL4004-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
DO-213AB, MELF
Datasheet:
Chuangxin CloudDL4004-TP.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A MELF
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-213AB, MELF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
MELF
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin CloudDL4004-TP.pdf
1. How to order DL4004-TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the DL4004-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DL4004-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DL4004-TP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DL4004-TP pin diagram, DL4004-TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DL4004-TP DL4004
Part Number DL4004-TP DL4004
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Series - -
Package/Case DO-213AB, MELF DO-213AB, MELF
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V 400 V
Current - Average Rectified (Io) 1A 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 1 A 1.1 V @ 1 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 400 V 5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package MELF MELF
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C