SanRex Corporation DKR400AB60
Part No.:
DKR400AB60
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
Chuangxin CloudDKR400AB60.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 600V 200A
Manufacturer:
SanRex Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 400 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 mA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDKR400AB60.pdf
1. How to order DKR400AB60 on Chuangxin Cloud?
3. Are the DKR400AB60 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DKR400AB60?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DKR400AB60.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DKR400AB60 pin diagram, DKR400AB60 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DKR400AB60
Part Number DKR400AB60
Manufacturer SanRex Corporation
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 400 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 mA @ 600 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C