Cosel USA, Inc. DHS250B12
Part No.:
DHS250B12
Datasheet:
Chuangxin CloudDHS250B12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V
Series:
DHS (250W)
Voltage - Input (Min):
200V
Voltage - Input (Max):
400V
Voltage - Output 1:
12V
Current - Output (Max):
21A
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
3 kV
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
88%
Datasheet:
Chuangxin CloudDHS250B12.pdf
1. How to order DHS250B12 on Chuangxin Cloud?
3. Are the DHS250B12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DHS250B12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DHS250B12.
7.How to contact us to get technical supports, such as DHS250B12 pin diagram, DHS250B12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DHS250B12 DHS250B12-T
Part Number DHS250B12 DHS250B12-T
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series DHS (250W) DHS (250W)
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 200V 200V
Voltage - Input (Max) 400V 400V
Voltage - Output 1 12V 12V
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 21A 21A
Power (Watts) - -
Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating) -40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency 88% 88%