Cosel USA, Inc. DHS250B03
Part No.:
DHS250B03
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudDHS250B03.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 165W
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
DHS (250W)
Package/Case:
8-DIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
200V
Voltage - Input (Max):
400V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
50A
Power (Watts):
165 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
88%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudDHS250B03.pdf
1. How to order DHS250B03 on Chuangxin Cloud?
3. Are the DHS250B03 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DHS250B03?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DHS250B03.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DHS250B03 pin diagram, DHS250B03 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DHS250B03 DHS250B03-T
Part Number DHS250B03 DHS250B03-T
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series DHS (250W) DHS (250W)
Package/Case 8-DIP Module 8-DIP Module
Packaging Box Box
Product Status Active Active
Type Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 200V 200V
Voltage - Input (Max) 400V 400V
Voltage - Output 1 3.3V 3.3V
Voltage - Output 2 - -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 50A 50A
Power (Watts) 165 W 165 W
Voltage - Isolation - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating) -40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency 88% 88%