Cosel USA, Inc. DHS100A12
Part No.:
DHS100A12
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudDHS100A12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 101W
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
DHS (100W)
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
60V
Voltage - Input (Max):
160V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
8.4A
Power (Watts):
101 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
88%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudDHS100A12.pdf
1. How to order DHS100A12 on Chuangxin Cloud?
3. Are the DHS100A12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DHS100A12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DHS100A12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DHS100A12 pin diagram, DHS100A12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DHS100A12 DHS100A12-T
Part Number DHS100A12 DHS100A12-T
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
Series DHS (100W) DHS (100W)
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Box Box
Product Status Active Active
Type Isolated Module Isolated Module
Number of Outputs 1 1
Voltage - Input (Min) 60V 60V
Voltage - Input (Max) 160V 160V
Voltage - Output 1 12V 12V
Voltage - Output 2 - -
Voltage - Output 3 - -
Voltage - Output 4 - -
Current - Output (Max) 8.4A 8.4A
Power (Watts) 101 W 101 W
Voltage - Isolation - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - -
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating) -40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency 88% 88%