Hirose Electric Co Ltd DF40JC-90DS-0.4V(53)
Part No.:
DF40JC-90DS-0.4V(53)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDF40JC-90DS-0.4V(53).pdf
Description:
CONN RCPT 90POS SMD GOLD
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
DF40
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
90
Pitch:
0.016" (0.40mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights:
2mm
Height Above Board:
0.057" (1.45mm)