Hirose Electric Co Ltd DF40JC-70DS-0.4V(53)
Part No.:
DF40JC-70DS-0.4V(53)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDF40JC-70DS-0.4V(53).pdf
Description:
CONN RCPT 70POS SMD GOLD
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
DF40
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions:
70
Pitch:
0.016" (0.40mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights:
2mm
Height Above Board:
0.057" (1.45mm)
Datasheet:
1. How to order DF40JC-70DS-0.4V(53) on Chuangxin Cloud?
3. Are the DF40JC-70DS-0.4V(53) price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DF40JC-70DS-0.4V(53)?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series DF40 DF40 DF40 DF40 DF40
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Positions 70 70 70 70 70
Pitch 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm) 0.016" (0.40mm)
Number of Rows 2 2 2 2 2
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Features - - - - -
Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
Mated Stacking Heights 2mm 2mm 2mm 2mm 2mm
Height Above Board 0.057" (1.45mm) 0.057" (1.45mm) 0.057" (1.45mm) 0.057" (1.45mm) 0.057" (1.45mm)