Renesas Electronics Corporation DF2238BFA13I
Part No.:
DF2238BFA13I
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
100-BFQFP
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP
Manufacturer:
Package/Case:
100-BFQFP
Series:
H8® H8S/2200
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8S/2000
Core Size:
16-Bit
Speed:
13MHz
Connectivity:
I2C, SCI, SmartCard
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
72
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order DF2238BFA13I on Chuangxin Cloud?
3. Are the DF2238BFA13I price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DF2238BFA13I?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DF2238BFA13I.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DF2238BFA13I
Part Number DF2238BFA13I
Manufacturer Renesas Electronics Corporation
Package/Case 100-BFQFP
Series H8® H8S/2200
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Programmable Not Verified
Core Processor H8S/2000
Core Size 16-Bit
Speed 13MHz
Connectivity I2C, SCI, SmartCard
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 72
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)