Renesas Electronics Corporation DF2215BR16V
Part No.:
DF2215BR16V
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
112-LFBGA
Datasheet:
Chuangxin CloudDF2215BR16V.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112BGA
Manufacturer:
Package/Case:
112-LFBGA
Series:
H8® H8S/2200
Packaging:
Tray
Product Status:
Last Time Buy
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8S/2000
Core Size:
16-Bit
Speed:
16MHz
Connectivity:
SCI, SmartCard, USB
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
68
Program Memory Size:
256KB (256K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.7V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 6x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDF2215BR16V.pdf
1. How to order DF2215BR16V on Chuangxin Cloud?
3. Are the DF2215BR16V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DF2215BR16V?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DF2215BR16V.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DF2215BR16V
Part Number DF2215BR16V
Manufacturer Renesas Electronics Corporation
Package/Case 112-LFBGA
Series H8® H8S/2200
Packaging Tray
Product Status Last Time Buy
Programmable Not Verified
Core Processor H8S/2000
Core Size 16-Bit
Speed 16MHz
Connectivity SCI, SmartCard, USB
Peripherals DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 68
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 3.6V
Data Converters A/D 6x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type External
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)