Renesas Electronics Corporation DF2138AFA20JG
Part No.:
DF2138AFA20JG
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Microcontrollers
Package:
80-BQFP
Datasheet:
Chuangxin CloudDF2138AFA20JG.pdf
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP
Manufacturer:
Package/Case:
80-BQFP
Series:
H8® H8S/2100
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
H8S/2000
Core Size:
16-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
Host Interface, I2C, IrDA, SCI
Peripherals:
POR, PWM, WDT
Number of I/O:
58
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
1. How to order DF2138AFA20JG on Chuangxin Cloud?
3. Are the DF2138AFA20JG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DF2138AFA20JG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DF2138AFA20JG.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DF2138AFA20JG
Part Number DF2138AFA20JG
Manufacturer Renesas Electronics Corporation
Package/Case 80-BQFP
Series H8® H8S/2100
Packaging Bulk
Product Status Active
Programmable Not Verified
Core Processor H8S/2000
Core Size 16-Bit
Speed 20MHz
Connectivity Host Interface, I2C, IrDA, SCI
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 58
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -20°C ~ 75°C (TA)