SanRex Corporation DD100KB80
Part No.:
DD100KB80
Manufacturer:
SanRex Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
Chuangxin CloudDD100KB80.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 800V 100A
Manufacturer:
SanRex Corporation
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 320 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 mA @ 800 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDD100KB80.pdf
1. How to order DD100KB80 on Chuangxin Cloud?
3. Are the DD100KB80 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD100KB80?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DD100KB80.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DD100KB80 pin diagram, DD100KB80 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DD100KB80
Part Number DD100KB80
Manufacturer SanRex Corporation
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.35 V @ 320 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 mA @ 800 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C