Amphenol ICC (FCI) DCV25W3S500M40LF
Part No.:
DCV25W3S500M40LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDCV25W3S500M40LF.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
DW
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
25 (22 + 3 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C) - 25W3
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A, 40A
Backset Spacing:
0.406" (10.30mm)
Features:
Mounting Brackets
Datasheet:
1. How to order DCV25W3S500M40LF on Chuangxin Cloud?
3. Are the DCV25W3S500M40LF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DCV25W3S500M40LF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DCV25W3S500M40LF
Part Number DCV25W3S500M40LF
Manufacturer Amphenol ICC (FCI)
Series DW
Packaging Tray
Product Status Active
Connector Style D-Sub, Combo
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Number of Positions 25 (22 + 3 Power)
Number of Rows 2
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 25W3
Contact Type Signal and Power
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination Solder
Primary Material -
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness -
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 7.5A, 40A
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Features Mounting Brackets
  • DCV25W3S500M40LF
  • DCV25W3S500M40LF PDF
  • DCV25W3S500M40LF Datasheet
  • DCV25W3S500M40LF Specifications
  • DCV25W3S500M40LF Images
  • Buy DCV25W3S500M40LF
  • DCV25W3S500M40LF Price
  • DCV25W3S500M40LF Distributor
  • DCV25W3S500M40LF Supplier
  • DCV25W3S500M40LF Wholesale
Inventory:3,873
Please send an inquiry. Send us your inquiry, and we will respond immediately.
Part Number
Quantity*
Price
Name*
Company*
Email*
Comments
In Stock:3,873
Qty. Unit Price Ext. Price
RFQ now Add RFQ List
A-DS 09 LL/Z
A-DS 09 LL/Z
Assmann WSW Components
A-DF 09 LL/Z
A-DF 09 LL/Z
Assmann WSW Components
DE09P064TXLF
DE09P064TXLF
A-DF 09 A/KG-T4S
A-DF 09 A/KG-T4S
G17S0910110EU
G17S0910110EU
Amphenol ICC (Commercial Products)
A-DF 09 A/KG-T2S
A-DF 09 A/KG-T2S