Amphenol ICC (FCI) DBV17W2S700M30LF
Part No.:
DBV17W2S700M30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDBV17W2S700M30LF.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
DW
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
17 (15 + 2 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 17W2
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A, 30A
Backset Spacing:
0.318" (8.08mm)
Features:
Mounting Brackets
Datasheet:
1. How to order DBV17W2S700M30LF on Chuangxin Cloud?
3. Are the DBV17W2S700M30LF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DBV17W2S700M30LF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DBV17W2S700M30LF
Part Number DBV17W2S700M30LF
Manufacturer Amphenol ICC (FCI)
Series DW
Packaging Tray
Product Status Active
Connector Style D-Sub, Combo
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Number of Positions 17 (15 + 2 Power)
Number of Rows 2
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 17W2
Contact Type Signal and Power
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination Solder
Primary Material -
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness -
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 7.5A, 30A
Backset Spacing 0.318" (8.08mm)
Features Mounting Brackets
  • DBV17W2S700M30LF
  • DBV17W2S700M30LF PDF
  • DBV17W2S700M30LF Datasheet
  • DBV17W2S700M30LF Specifications
  • DBV17W2S700M30LF Images
  • Buy DBV17W2S700M30LF
  • DBV17W2S700M30LF Price
  • DBV17W2S700M30LF Distributor
  • DBV17W2S700M30LF Supplier
  • DBV17W2S700M30LF Wholesale
Inventory:2,392
Please send an inquiry. Send us your inquiry, and we will respond immediately.
Part Number
Quantity*
Price
Name*
Company*
Email*
Comments
In Stock:2,392
Qty. Unit Price Ext. Price
RFQ now Add RFQ List
A-DS 09 LL/Z
A-DS 09 LL/Z
Assmann WSW Components
A-DF 09 LL/Z
A-DF 09 LL/Z
Assmann WSW Components
DE09P064TXLF
DE09P064TXLF
A-DF 09 A/KG-T4S
A-DF 09 A/KG-T4S
G17S0910110EU
G17S0910110EU
Amphenol ICC (Commercial Products)
A-DF 09 A/KG-T2S
A-DF 09 A/KG-T2S