Amphenol ICC (FCI) DBM25S743M
Part No.:
DBM25S743M
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudDBM25S743M.pdf
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
DM
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
25
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Yellow Cadmium Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A
Backset Spacing:
0.318" (8.08mm)
Features:
Mounting Brackets
Datasheet:
Chuangxin CloudDBM25S743M.pdf
1. How to order DBM25S743M on Chuangxin Cloud?
3. Are the DBM25S743M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DBM25S743M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DBM25S743M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DBM25S743M pin diagram, DBM25S743M datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DBM25S743M
Part Number DBM25S743M
Manufacturer Amphenol ICC (FCI)
Series DM
Packaging Tray
Product Status Active
Connector Style D-Sub
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Number of Positions 25
Number of Rows 2
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B)
Contact Type Signal
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Termination Solder
Primary Material -
Shell Material, Finish Steel, Yellow Cadmium Plated
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness -
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 7.5A
Backset Spacing 0.318" (8.08mm)
Features Mounting Brackets
  • DBM25S743M
  • DBM25S743M PDF
  • DBM25S743M Datasheet
  • DBM25S743M Specifications
  • DBM25S743M Images
  • Buy DBM25S743M
  • DBM25S743M Price
  • DBM25S743M Distributor
  • DBM25S743M Supplier
  • DBM25S743M Wholesale
Inventory:3,547
Please send an inquiry. Send us your inquiry, and we will respond immediately.
Part Number
Quantity*
Price
Name*
Company*
Email*
Comments
In Stock:3,547
Qty. Unit Price Ext. Price
RFQ now Add RFQ List
A-DS 09 LL/Z
A-DS 09 LL/Z
Assmann WSW Components
A-DF 09 LL/Z
A-DF 09 LL/Z
Assmann WSW Components
DE09P064TXLF
DE09P064TXLF
A-DF 09 A/KG-T4S
A-DF 09 A/KG-T4S
G17S0910110EU
G17S0910110EU
Amphenol ICC (Commercial Products)
A-DF 09 A/KG-T2S
A-DF 09 A/KG-T2S