Panasonic Electronic Components DB2X41100L
Part No.:
DB2X41100L
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123F
Datasheet:
Chuangxin CloudDB2X41100L.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A MINI2-F4-B
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
6.8 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
21pF @ 10V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Mini2-F4-B
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Datasheet:
Chuangxin CloudDB2X41100L.pdf
1. How to order DB2X41100L on Chuangxin Cloud?
3. Are the DB2X41100L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DB2X41100L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DB2X41100L.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DB2X41100L pin diagram, DB2X41100L datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DB2X41100L
Part Number DB2X41100L
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series -
Package/Case SOD-123F
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 6.8 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F 21pF @ 10V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package Mini2-F4-B
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)