Stackpole Electronics Inc CSS2728FT11L0
Part No.:
CSS2728FT11L0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 2827 (7067 Metric), 2728
Datasheet:
Chuangxin CloudCSS2728FT11L0.pdf
Description:
RES 0.011 OHM 1% 3W 2827 WIDE
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
CSS
Package/Case:
Wide 2827 (7067 Metric), 2728
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
11 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
3W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 225°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
2728
Size / Dimension:
0.264" L x 0.283" W (6.71mm x 7.19mm)
Height - Seated (Max):
0.049" (1.24mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order CSS2728FT11L0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CSS2728FT11L0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CSS2728FT11L0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CSS2728FT11L0.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CSS2728FT11L0
Part Number CSS2728FT11L0
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series CSS
Package/Case Wide 2827 (7067 Metric), 2728
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 11 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Metal Element
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient ±15ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 225°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 2728
Size / Dimension 0.264" L x 0.283" W (6.71mm x 7.19mm)
Height - Seated (Max) 0.049" (1.24mm)