Stackpole Electronics Inc CSS0201FT10L0
Part No.:
CSS0201FT10L0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudCSS0201FT10L0.pdf
Description:
RES 0.01 OHM 1% 1/5W 0201
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
CSS
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0201
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order CSS0201FT10L0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CSS0201FT10L0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CSS0201FT10L0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CSS0201FT10L0.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CSS0201FT10L0
Part Number CSS0201FT10L0
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series CSS
Package/Case 0201 (0603 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 10 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Metal Element
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0201
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)