Stackpole Electronics Inc CSRT1206FT8R20
Part No.:
CSRT1206FT8R20
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudCSRT1206FT8R20.pdf
Description:
RES 8.2 OHM 1% 1W 1206
Series:
CSRT
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
8.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Thin Film
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order CSRT1206FT8R20 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CSRT1206FT8R20 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CSRT1206FT8R20?
Image CSRT1206FT8R20
Part Number CSRT1206FT8R20
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series CSRT
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 8.2 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)