Stackpole Electronics Inc CSRF2512FT51L0
Part No.:
CSRF2512FT51L0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudCSRF2512FT51L0.pdf
Description:
RES 0.051 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
CSRF
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
51 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Foil
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.254" L x 0.128" W (6.45mm x 3.25mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order CSRF2512FT51L0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CSRF2512FT51L0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CSRF2512FT51L0?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CSRF2512FT51L0
Part Number CSRF2512FT51L0
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series CSRF
Package/Case 2512 (6432 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 51 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Foil
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 170°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 2512
Size / Dimension 0.254" L x 0.128" W (6.45mm x 3.25mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)