Stackpole Electronics Inc CSR1225FK7L00
Part No.:
CSR1225FK7L00
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Datasheet:
Chuangxin CloudCSR1225FK7L00.pdf
Description:
RES 0.007 OHM 1% 3W 1225
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
CSR
Package/Case:
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
7 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
3W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1225
Size / Dimension:
0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.041" (1.05mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order CSR1225FK7L00 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CSR1225FK7L00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CSR1225FK7L00?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CSR1225FK7L00.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CSR1225FK7L00
Part Number CSR1225FK7L00
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series CSR
Package/Case Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 7 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Thick Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1225
Size / Dimension 0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)