Stackpole Electronics Inc CSR0201FTR270
Part No.:
CSR0201FTR270
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudCSR0201FTR270.pdf
Description:
RES 0.27 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
CSR
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
270 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
Temperature Coefficient:
±600ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0201
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
0.011" (0.28mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order CSR0201FTR270 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CSR0201FTR270 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CSR0201FTR270?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CSR0201FTR270.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CSR0201FTR270
Part Number CSR0201FTR270
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series CSR
Package/Case 0201 (0603 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 270 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Composition Thick Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±600ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0201
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm)