Greenconn CSHA201-1002A001A1AA
Part No.:
CSHA201-1002A001A1AA
Manufacturer:
Greenconn
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudCSHA201-1002A001A1AA.pdf
Description:
FEMALE HEADER PCB RECEPTACLE,LOC
Manufacturer:
Greenconn
Series:
CSHA201
Packaging:
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Forked
Style:
Board to Board
Number of Positions:
20
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Flash
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.335" (8.50mm)
Contact Length - Post:
0.126" (3.20mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
3A
Datasheet:
1. How to order CSHA201-1002A001A1AA on Chuangxin Cloud?
3. Are the CSHA201-1002A001A1AA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CSHA201-1002A001A1AA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Manufacturer Greenconn Greenconn Greenconn Greenconn Greenconn
Series CSHA201 CSHA201 CSHA201 CSHA201 CSHA201
Packaging
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Type Header Header Header Header Header
Contact Type Forked Forked Forked Forked Forked
Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
Number of Positions 20 20 20 20 20
Number of Positions Loaded All All All All All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 2 2 2 2 2
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold Gold Gold Gold Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash Flash Flash Flash Flash
Insulation Color Black Black Black Black Black
Insulation Height 0.335" (8.50mm) 0.335" (8.50mm) 0.335" (8.50mm) 0.335" (8.50mm) 0.335" (8.50mm)
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm) 0.126" (3.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0 UL94 V-0
Ingress Protection - - - - -
Features - - - - -
Current Rating (Amps) 3A 3A 3A 3A 3A