TE Connectivity Passive Product CRGH0603J56R
Part No.:
CRGH0603J56R
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudCRGH0603J56R.pdf
Description:
RES 56 OHM 5% 1/5W 0603
Manufacturer:
Series:
CRGH, Neohm
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
56 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order CRGH0603J56R on Chuangxin Cloud?
3. Are the CRGH0603J56R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CRGH0603J56R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CRGH0603J56R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CRGH0603J56R
Part Number CRGH0603J56R
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series CRGH, Neohm
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 56 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)