TE Connectivity Passive Product CRGCQ1206F1K2
Part No.:
CRGCQ1206F1K2
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudCRGCQ1206F1K2.pdf
Description:
RES 1.2K OHM 1% 1/4W 1206
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
1.2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order CRGCQ1206F1K2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the CRGCQ1206F1K2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CRGCQ1206F1K2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CRGCQ1206F1K2.
Image CRGCQ1206F1K2
Part Number CRGCQ1206F1K2
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series CRGCQ
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 1.2 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)